trende
trende

Yanal Kayma Kontrol Testi

15.12.2020
187
Yanal Kayma Kontrol Testi

Yanal kayma testiekpertize gelen bir otomobilin, lastikler, jantlar, rot ve aks ayarlarından kaynaklanan kusurlarını bulmak ve o otomobilin tekerleklerinin hatasız olduğu farz edilen ilk günkü yanal kayma açı değerleri ile güncel yanal kayma açılarının karşılaştırılmalı kontrolünü sağlamak için ön ve arka lastiklerin bilgisayarlı bir platform üzerinde test edilme işlemidir. Otomobilin ön ve arka lastik açıları bilgisayar ile tespit edilir ve hesaplanır. Lastiklerin yola göre olan açılarında sapma olup olmadığı kontrol edilir. Bağlı olarak ön takım parçalarında da sapma olup olmadığı bu test sırasında belirlenir. .

Hizmet Özellikleri
 • Lastik ve Jant Kontrolleri.
 • Rot ve Aks Ayarlarının Kontrolleri.
 • Yanal Kayma Açı Değerlerinin Karşılaştırılması.
Fotoğraf Galerisi

Yanal Kayma Testi Neden Yapılır?

Otomobiller yolda ilerlerken çeşitli engeller ile karşılaşırlar. Bu engellerin yarattığı sarsıntı ve etkiyi önce lastikler ve süspansiyon sistemi karşılayıp sönümlendirir. Ancak yollar dümdüz ve sorunsuz değildir. Her zaman süspansiyon sistemi o kadar başarılı olamaz ve önemli bir miktar negatif etkide önce jantlar ve tekerlekleri şasiye bağlayan rot, rot başları hatta dingil tarafından karşılanır. Bu katı parçalar üzerinde eğrilmelere, burulmalara ve sapmalara neden olur. Bu kusurların sonucu olarak ta zaman içinde aracın tekerleklerinin aynı hizayı takip edememesine, yola göre olan 90 derece olan düz açılarından sapmasına neden olur. Özellikle kaza yapmış hatta ağır hasarlı kazalardan sonra toplanmış araçlarda dingil ve akslarda da büyük problemler meydana geldiğinden tekerleklerin açıları tamir sırasında düzeltilemeyecek kadar da farklılıklar gösterebilir. Yanal kayma testi işte bu sebeplerden dolayı oluşan ön düzen, rot başları ve aksta oluşan kusurların bulunmasında gerekli bir testtir.

Yanal Kayma Testi Nasıl Yapılır?

Yanal kayma ölçme sistemi, düz bir rota boyunca olan sürüşte, aracın çapraz düzlemde yaptığı yer değiştirme miktarını ölçmek için kullanılır. Bu yer değiştirmenin sebebi tekerlek hizalama ayarlarının kusurlarından, lastiklerin olmaması gereken konikliğinden ve tekerleklerin diğer aşınma sorunlarından kaynaklanır. Ekipman, kayar bir ray üzerine monte edilmiş düz bir plaka ve tekerlek düz plaka üzerinden geçerken yer değiştirmeyi doğrusal ölçmeye yarayan bir alıcıdan oluşur. Fabrika çıkışlı araçlarda da tekerlek, jant ve rot ayarlarının trafiğe çıkacak şekilde olup olmadığına dair bu test ele alınmaktadır. Doğru sonuçlarının tam olarak alınması ve lastik açılarında sapma olup olmadığı anlaşılması için yanal kayma testi özenli şekilde uygulanmalıdır. Böylece rot ayarları sağlıklı ve sadık yapıda mı detaylı şekilde anlaşılır. Raporlama neticesinde ortaya çıkan analize ve veriler kağıda dökülerek araç sahibine iletilir. Meydana gelen sorunlara karşı çözüm önerileri sunulur ya da açılarda ciddi farklılık varsa aracın trafiğe çıkacak bir durumda olup olmadığı kararı verilir.

Bize Sorabilirsiniz
Tarafsız Ekspertiz
Alge Oto Ekspertiz
Adana’nın en güvenilir oto raporlama sistemi.
Teklif Formu

  Whatsapp
  Ali Alge
  Ali Alge
  Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?