trende
trende

Araç Sıvıları Nelerdir? Ne Zaman Değiştirilmelidir?

15.12.2020
337
Araç Sıvıları Nelerdir? Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Her araçta araçların çalışmasında tamamlayıcı görevi gören bazı sıvılar bulunmaktadır. Hayati öneme sahip bu sıvılar motor yağı, şanzıman yağı, direksiyon hidroliği, fren hidroliği ve antifiriz olarak sıralanabilir. Peki bu sıvılar aracımıza ne gibi faydalar sağlar ve ne zaman değiştirilmelidirler?

Motor yağı, motorlu taşıtlarda motorun hareketlerini rahat bir şekilde gerçekleştirebilmesini ve sürtünmeyi azaltıp tekerleklere daha fazla güç gitmesini sağlar. Böylece motor parçalarının aşınmasını ve paslanmasını önler.

Motor yağının azalması durumunda ne olur?

Motor yağı azalınca aracın ikaz lambası yanacaktır fakat yine de yağ seviyesi belirli aralıklarla kontrol edilmelidir. Haznede kalan motor yağı seviyesini kaputu kaldırdığınızda göreceğiniz yağ çubuğu ile tespit edebilirsiniz.


Şanzıman yağı, şanzımanın düzgün bir şekilde kaymasını ve aracınızın sorunsuz çalışmasını sağlar.

Aracınızın şanzıman yağı ne zaman değiştirilir?

Şanzıman yağı değişimi 50.000 – 60.000 kilometrede veya 2 yılda bir yapılmalıdır. Bu durum şanzımanını düzgün bir şekilde kaymasını ve aracınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak açısından önemlidir.


Direksiyon hidroliği, hidrolik direksiyon sisteminde kullanılan bir sıvı olup hareketin ön tekerleklere rahat bir şekilde iletilmesini sağlar. Aracın yumuşak manevralar ve sarsılma seviyesindeki düşüş, yolcular için de maksimum konfor sağlar. En az sorun çıkaran araç sıvılarından biri olarak bilinen direksiyon hidroliğinin değişimi ise yetkili servisler tarafından yapılmalıdır.


Fren hidroliği, frene basıldığında hidrolik basıncın fren sistemine gitmesini sağlayan sıvıdır. Zehirli ve aşındırıcı bir sıvı olan fren hidroliği yağı, insan vücudundan ve boyalı yüzeylerden uzak tutulup, temas edilmemelidir. Özellikle sıcak havalarda çabuk azalan fren sıvısı, 1.5 – 2 yılda bir değiştirilmelidir.


Antifiriz, 0 derece ve altında radyatör suyuna eklenerek suyun soğuk havada donmasını ve radyatörün paslanmasını engeller. Yılda bir kez değiştirilmelidir.

Antifriz kullanımında en önemli nokta, doğru orandır. Türkiye’nin iklim koşullarına göre, maksimum verim ve koruma için %33 ile %50 arasında antifriz kullanmak uygundur.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

5 × three =

Whatsapp
Ali Alge
Ali Alge
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?