trende
trende

Yakıt Tasarrufu Sağlamanıza Yardımcı Olacak 10 Tüyo!

15.12.2020
319
Yakıt Tasarrufu Sağlamanıza Yardımcı Olacak 10 Tüyo!

1. Aracınızın Bakımını Zamanında Yaptırın

Aracınızın motorunun verimli çalışabilmesi için hava filtresini düzenli olarak kontrol ettirin ve zamanında değiştirin. Bujilerinizi kontrol ettirmeyi unutmayın.

2. Hız Limitine Dikkat Edin


Aracınızın hızı arttıkça yakıt tüketimi artar. Örneğin: 90 km/s ile gidilmesi gereken bir yolda 120 km/s hız yapmak yakıt tüketimini neredeyse iki katına çıkaracaktır. Yüksek hızın yanı sıra aracınızı çok düşük hızla kullanmakta fazladan yakıt tüketimine yol açabilir. Özellikle uzun yolda, aracınızda hız sabitleyici özelliği varsa bu özellikten mutlaka yararlanmanızı tavsiye ederiz.

3. Lastik Hava Basınçlarını Kontrol Edin


Lastik hava basıncını düzenli olarak kontrol edip, gerektiği durumlarda araç üreticiniz tarafından uygun görülen hava basıncı ile şişirmelisiniz.

5. Freni Dikkatli Kullanın


Aracınızı kullanırken yaptığınız ani gaz-fren hareketleri yakıt sarfiyatında önemli artışlara sebep olmaktadır. Bu nedenle, kalkış anından itibaren sürüşünüzün her aşamasında mümkün olan en ileri noktaya görüşünüzü ayarlayarak fren yapacak süreyi önceden kazanın. Takip mesafesine güvenliğiniz ve tasarruf için özeni gösterin. Viraj öncesinde hızınızı azaltın, viraja girdikten sonra gaza basarak aracın savrulmasını önleyin.

6. Aracınızı Yüksek Devirde Kullanmaktan Kaçının

Ani dur-kalk hareketlerinde olduğu kadar yakıt tüketimini olumsuz etkileyen faktörlerden biri de yüksek devirde araç kullanımıdır. Ancak belirli bir hızla giderken yavaş yavaş hızlanın ve aracı mümkün olabilen en yüksek viteste kullanın. Aracı düşük viteste kullanmak daha fazla yakıt harcanmasına sebep olup motoru yorabilir.

7. Camlarınızı Açmamaya Özen Gösterin

Özellikle yüksek süratle giderken açık camlar negatif aerodinamik etki yaratacağından yakıt sarfiyatınızın artmasına neden olacaktır. Camlarınızı kapalı tutarak yakıt tüketimini dengeleyebilirsiniz.

8. Klimayı Dikkatli Kullanın

Klima çalıştırıldığında aracın motoru ekstra bir güç sarf eder. Klima kullanmak yakıt tüketimini %3 oranında arttırır. Özellikle bunaltıcı yaz günlerinde kullanılan klimayı açacaksanız düşük hızda çalıştırmayı tercih edin.

9. Duraklamalarda Motoru Durdurun

Aracı rölantide çalıştırmak yakıt tüketimini arttırabilir. Çalışır vaziyette bir motor 1 saatte 1,5 litre yakıt tüketir. Duraklamalarda motorunuzu durdurup, kısa süreli beklemelerde ise vitesi boşa aldığınızdan emin olun.

10. Gereksiz Ağırlıklardan Kurtulun

Arabanıza kapasitesinin üzerinde yük bindirmeyin. Aracınız ne kadar dolu olursa, ağırlığı o kadar fazla olacak ve hareket edebilmek  için ekstra bir güç sarf edecektir. Bu nedenle mümkün olan en az yükle seyahat etmeyi özen gösterin.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

thirteen + seven =

Whatsapp
Ali Alge
Ali Alge
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?