trende
trende

Binek Araç Segmentleri ve Özellikleri Nelerdir?

15.12.2020
211
Binek Araç Segmentleri ve Özellikleri Nelerdir?

Araç sahibi olmak artık ev sahibi olmak kadar önemli bir alışveriş haline geldi. Peki, araştırdığınız araç ihtiyaçlarınıza cevap verebiliyor mu? Ya da bütçeniz, ihtiyaçlarınıza uygun aracı almanıza olanak veriyor mu? Bu kararları vermenizi daha kolaylaştırması amacıyla binek araç segmentlerini ve özelliklerini sıraladık.

Avrupa’da popüler segmentle beraberiz. Kıtadaki toplam araç satışlarının %8’ini oluşturan şehir otomobilleri dar bir karoserden mümkün olduğunca verim alabilmeyi amaçlayarak tasarlanırlar. Boyutları genelde maksimum 3.7 metreye ulaşmaktadır. Ayrıca ülkemizde üretimi yapan bazı otomobil markaları da bu segmentte araçları popülerleştirerek satışlarını arttırmışlardır. Bahsettiğimiz araç Hyundai i10’dur. Korelinin yanında Fiat Panda, Fiat 500, KIA Picanto, Smart Fortwo ve Citroen C1 gösterilebilir.

Ülkemizde sevilen bir başka segment ile beraberiz. Biz kendisini B veya küçük segment diye bilsek de ABD’de Subcompackt veya İngiltere’de Supermini ismiyle de anılmaktadır. Segmentin ortaya çıkışı genelde 70’li yıllarda Yom Kippur Savaşından sonra Arap ülkelerinin petrol ambargosu uygulaması ile beraber daha az yakan ve küçük araçlar üretme fikri ile ortaya çıkmıştır. Boyutlar genelde 3.7 ila 4 metre arasında değişmektedir. Pek çok büyük markanın bu segmentte temsilcisi bulunmaktadır. Yerli üretim Renault ClioHyundai i20 ile Volkswagen PoloPeugeot 208Citroen C3Seat Ibiza güzel örnekler olarak gösterilebilir.

Eğer ortalama bir maddi durumunuz var ise çoğumuz kompakt segmentten araç bakmaktayız veya almayı planlamaktayız. Öyle ki, her satılan aracın 4’te 1’, bu segmentteki araçlardan oluşuyor. Dolayısı ile artan SUV satışlarına rağmen hala güçlü bir oyuncu. Kompakt araçların genelde 4.1 ila 4.5 metrelik boyutları olduğunu da belirtelim. Bu segmentte şuanda en çok satan beş araç Volkswagen GolfSkoda OctaviaOpel AstraFord Focus ve yerli üretimi de olan Renault Megane.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

19 + 13 =

Whatsapp
Ali Alge
Ali Alge
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?